top of page

divize

BIOENERGIE

vážíme si přírodních zdrojů

Provozujeme bioplynovou stanici o výkonu 1,7 MW umístěnou na okraji města Jaroměř a dále na ni navazující kompostárnu.

V obou zařízeních zpracováváme suroviny rostlinného původu. Výstupem je elektrická energie a dále teplo k zásobování tepelné soustavy města Jaroměř. V kompostárně vytváříme certifikovaný kompost pro využití v zemědělství.

KOMPOSTÁRNA Jaroměř má regionální funkci pro Královéhradecký kraj.

Zpracováváme kompostovatelné odpady z údržby městské zeleně mimo jiné pro města a obce Jaroměř, Česká Skalice, Náchod, Červený Kostelec, Hronov, Velichovky, Dvůr Králové n. Labem (ZOO Dvůr Králové) a Smiřice.

Kompostárna je koncipovaná jako otevřené aerobní kompostování na volné vodohospodářsky zajištěné ploše v trojúhelníkových pásových hromadách za intenzivního provzdušňování častým překopáváním zpracovávaných surovin speciálním překopávačem kompostu. Produkty kompostování využíváme v rámci činnosti společnosti, část prodáváme zemědělským subjektům.

BIOPLYNOVÁ STANICE o instalovaném výkonu 1 732 kW je umístěna na okraji města Jaroměř.

Tento obnovitelný zdroj energie pracuje na principu biologické degradace organické hmoty ve fermentačních nádržích, a to bez přístupu kyslíku za vzniku bioplynu s cca 57% obsahem methanu CH4, který slouží jako palivo pro kogenerační jednotky za vzniku elektřiny a tepla.

Elektrickou energii je dodáváme do sítě, tepelnou energii využíváme na ohřev fermentačních nádrží a na vytápění téměř 700 bytových jednotek města Jaroměř.

Výstupem z bioplynové stanice je digestát, certifikované organické hnojivo, které se aplikuje v zemědělství.

VODNÍ ELEKTRÁRNU  provozujeme v České Skalici v areálu společnosti AGRO CS.

Původní elektrárna pochází z 1. poloviny 19. století. V roce 2011 jsme ji celkově obnovili včetně přiváděcích náhonů a také  Francisovy  vertikální turbíny, která  má nyní instalovaný výkon 132 kW.

Vyrobenou elektrickou energii používáme ve vlastní výrobě a přebytky předáváme do sítě. 

 

 

KONTAKT

bio_kontakt

Vedoucí BPS                         

Petr Štohanzl

+420 603 826 655

stohanzl@agrocs.cz

Vedoucí kompostárny                         

Ing. Klára Šestáková

+420 731 663 184

sestakova@agrocs.cz

Foto & video

bottom of page